Invicta 9311 Pro Diver Quarz
Product number:
7017300
Properties "Invicta 9311 Pro Diver Quarz"
| Bezel: | Unidirectional rotating bezel |
|---|---|
| Case back: | Screwed |
| Case diameter: | ca. 40 mm |
| Case height: | ca. 10 mm |
| Crown: | With flank protection |
| Ion-plated: | Gold-IP |
| Strap / Bracelet width: | 20 mm |
| Water-resistant: | bis 20 ATM |
| Weight: | ca. 136 g |
| Movement caliber: | Quarzuhrwerk |
| Movement type: | Quartz movement |
| Date function: | Day of the month |
| Luminous material: | Stundenindexe, Uhrenzeiger |
| Dial color: | Black |
| Design: | Modern |
| Crystal: | Mineral crystal |
| Case material: | Stainless steel |
| Strap: | Solid stainless steel bracelet with safety clasp |
| Clasp type: | Deployment clasp |
| Included items: | Storage box, User manual, Warranty certificate |
Product information "Invicta 9311 Pro Diver Quarz"
Login